04Aralık

Chandler Ceviz Fidanı Hakkında

2 yorum admin

Son yıllarda dikimi oldukça yaygınlaşan chandler cevizi verimli olmasının yanı sıra oldukça da faydalı. Küçükten büyüğe herkesin tüketmesi gereken ceviz yatırımcıların da yüzünü güldürmüyor değil. Fakat bu ceviz türünün yetişmesi için bazı fiziki koşullar gerekiyor. Yetişmesi için ortalama 1100 metre yükseklik gerekli. Yani rakım 1100 metrenin altında olmalı. Koridor tipi dikime uygun bir ağaç türüdür. Chandler cevizi dikildikten beş altı yıl sonra yirmi beş otuz kilo civarında ceviz verebilir. Yani oldukça verimlidir. Ayrıca ilkbahar donlarından etkilenmeyen bir ağaç türü olması da dikiciler için büyük bir avantajdır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli ticari araçlarından bir tanesi olan chandler cevizi ince kabuklu ve kırılması kolay bir ceviz türüdür. Bu yüzden tercih edilir. Oval ve yüzeyi az pürüzlüdür. Kabuğundan kolayca ayrıldığı için yaş tüketime oldukça elverişlidir. Uç dallardan meyve vermesinin yanı sıra yan dallarından da meyve veren ağacın verimi %85, %90 arasındadır. Chandler cevizi soğuklanma ihtiyacı yüksek olan ağaç tipleri arasındadır. Bu yüzden ülkemizde sahil kıyılarında, ılıman iklimler yetiştirirken dikkat edilmelidir. Hastalıklara ve soğuğa dayanıklı ağaç çeşitlerindendir ve kolay verim alınır. Hasat zamanı eylül ayının ortalarıdır. Ekimi tozlayıcı ile birlikte gerçekleştirilmelidir. Bodur bir ağaç türüdür. Her yıl meyve veren ve oldukça tercih edilen bu ceviz türü hemen hemen ülkemizin her yerinde yetişir. Aklimasyon özelliği sayesinde her yere her iklime uyum sağlar.

İçerisindeki yağ ve magnezyum sayesinde beyin gelişimini ve zihinsel aktiviteleri olumlu yönde etkiler. Antioksidan özelliği sayesinde sinir sistemine de katkı sağlar. Alzheimer gibi birçok önemli rahatsızlığa da iyi gelen chandler cevizi prostat kanserini ve kalp hastalıklarını önler. omega 3 bakımından zengindir ve vücuttaki yağ oranını düzenler. Kanın pıhtılaşmasında da etkilidir fakat her besin gibi dozunda tüketilmelidir. Enerji kaynağı olan ceviz fazla tüketildiğinde ters etki gösterebilir. Çocukların ve her yaştaki insanın dozunda tüketmesi gereken ceviz kolestrol ve cilt hastalıklarında da etkilidir.

Ceviz alırken ve seçerken chandler cevizini tercih edebilirsiniz çünkü kabuğundan kolayca ayrılır ve sizi uğraştırmaz. Yaş cevizin yanı sıra kuru cevizin tüketimi daha zordur. Kabuklarından zor ayrılır ve sizi uğraştırır. Ama chandler cevizinin kabuğundan ayrılması kolaydır ve sizleri uğraştırmaz. İnce kabuklu ve az pürüzlü olan chandler cevizi halk arasında bodur ceviz olarak da bilinir. İnternetten ve birçok yerden satın alabilirsiniz. Keklerde, yemeklerde ve daha birçok yerde kullanabileceğiniz ceviz lezzetli ve tercih edilen bir besin türü. Özellikle doğu mutfağında tatlı tuzlu her yemeğin içine girmiş ceviz özellikle kış aylarında bol bol tüketilir.

Bunun yanı sıra cevizin sadece içi değil kabuk ve yaprakları da oldukça faydalıdır. Kış aylarında gribe ve nezleye iyi gelir. İçerisindeki yağ sayesinde sizi soğuktan da korur. Şeker hastalığı ve kolestrole iyi gelen cevizin yaprağı kaynatılıp içilmelidir. Ayrıca balla karıştırılıp içildiği takdirde anemiye de birebirdir. Cevizin meyvesi suya atılıp bir gün bekletilip içildiğinde de kolestrolü dengeler. Ayrıca beyin için gerekli gümüş iyonlarını da içerdiğinden beyin gelişimde de etkilidir. Gelişim dönemindeki çocuklara günde üç veya dört adet ceviz mutlaka yedirilmelidir. Ceviz tercihinizi chandler cevizinden yaparsanız ince kabuğu sayesinde çok uğraşmadan kırar ve kabuğundan rahatça ayırabilirsiniz. Oval tipli ve az pürüzlü yapısından market ve pazarlarda kolayca tanıyabileceğiniz chandler cevizi soğuk kış günlerinde sizi her türlü hastalıktan korur.

Mesajınızı Gönderiniz

MESAJINIZI GÖNDERİNİZ

Mesaj gönderdiğiniz için teşekkür ederiz. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır.

Mesajınız gönderilirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.

Göndermeden önce tüm alanları doldurunuz.

İLETİŞİM BİLGİLERİ ( ŞAHİN KAYA )

  • Balıkesir/Bandırma/Yenice Köyü
  • (0543) 234 52 52
  • info@cevizfidaniuretimi.com

© Şahin Fidancılık. Tüm hakları saklıdır