04Aralık

PEDRO CEVİZİNİN ÖZELLİKLERİ

2 yorum admin

İnsanlık tarihi boyunca tarım var olan bir süreç değildi. İlk insanlar tarımdan bihaberken hayatta kalma içgüdüleriyle avcılık ve toplayıcılıkla yaşamlarını devam ettirdiler. Zamanla göçebelikten vazgeçen insanoğlu yerleşik hayata geçti. Yerleşik hayatın sonucu olarak insanlar bir arada yaşamaya başladı ve insan topluluklarının beslenme sorunları baş göstermeye başladı. Yüzlerce hatta binlerce insan bir aradayken sadece avlanma ile beslenebilmeleri için bir ordunun av faaliyetlerine katılması gerekirdi herhalde. Böyle bir şeyin mümkün olmayacağını gören insanlar kendi besinlerini kendileri üretmeye karar verdiler. Ve bu gereksinim sonucunda insanoğlu tarım faaliyetlerine başladı. Tarih boyunca tarım çeşitli şekillerde yapıldı. Tabi ki ilk insanların yaptığı ilkel tarımın yerini bugün modern tarım teknikleri aldı. Günümüzde modern tarımla her türlü meyve, sebze vb. yetiştirmek eskisi kadar zor değil. Artık en yeni tarım aletleriyle dünyanın herhangi bir yerinde istenilen ürünü yetiştirmek mümkün. İnsanların uzun zamandır yetiştirdiği bir meyve de cevizdir. Cevizin meyvesi sert kabuklu meyveler kategorisinde yer alır. Ceviz meyvesi çeşitli katmanlardan oluşur. En dışta yeşil kabuk, onun altında sert kabuk ve en alt katmanda iç ceviz vardır. Şuan modern tarım teknikleriyle yetiştirilebilen 30 civarında ceviz çeşidi vardır. Ceviz çeşitlerini saydığımızda ilk akla gelenler şunlardır; Chandler cevizi, Fernor cevizi, Fernette cevizi, Pedro cevizi, Serr cevizi, Payne cevizi, Hartley cevizi, Şebin cevizi, Bilecik cevizi, Yalova cevizi vs.

Cevizin meyvesinin genel özelliklerini şu şekilde saymak mümkündür; ceviz ağacı bileşik yapraklı bir bitkidir. Boyunlu, düğme ve nokta şeklinde 3 adet tomurcuk yapısı vardır. Çiçekleri bir evciklidir. Döllenme rüzgarla gerçekleşir. Meyveler yıllık sürgünlerde oluşur. Günümüz modern tıbbı birçok hastalığa çare getirmesine rağmen bazı bitkisel gıdaları da takviye olarak önermektedir. Cevizin de insan sağlığına birçok olumlu etkisi mevcuttur. Ceviz yüksek kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur doktorlar tarafından belirtilmektedir. Cevizin içinde yer alan gümüş iyonu beyin için çok faydalıdır. Aynı zamanda ceviz, kalp hastalıklarına karşı iyi gelir. Yapısındaki Fitosteroller ve Magnezyum ile safra taşı oluşumunu engeller. Bu gibi faydalarıyla ceviz tüketimi herkese önerilir. Cevizin ülkemizde üretilen yerli türlerinin yanında yabancı ceviz türleri de mevcuttur. Bunların içinde Pedro Ceviz fidanı öne çıkmaktadır.

Pedro Cevizi açık renklidir ve iç ceviz oranı %85’dir. Bu ceviz için yüksek bir orandır. İç ceviz ağırlığı 5,6 gram’dır. İç oranı ise %47’dir. Pedro Cevizinin yan tomurcuklarda meyve verme oranı %65’dir. Pedro Cevizi, Conway Mayette ve Payne türlerinin melezidir. Erken çiçeklenen çeşitleri için tozlayıcı kullanılabilir. Kabuğunun yapışması zayıftır. Sıcak bölgelerde meyve kalitesinde düşme olur. Ağacı küçüktür. Bu sebepten gelişme gücünü koruması için iyi bir budama işlemine tabii tutulması gerekir. Ağaç çok meyve tutar fakat meyve standardı yoktur. Pedro Cevizi sulama sorunu olmayan çok kuvvetli arazilerde yetiştirilebilir. Soğuklanma oranı 400 saat olduğu için ilkbahar donlarının görüldüğü bölgelerde yetişmesi zordur. Rakımı düşük yerlerde ve kıyı kesimlerimde verimi oldukça iyidir. Küçük yapılı olduğu için ev bahçelerinde de yetişmesi uygundur. Kabuktan ayrılması kolaydır. Çok lezzetli olan Pedro Cevizi kuru

Mesajınızı Gönderiniz

MESAJINIZI GÖNDERİNİZ

Mesaj gönderdiğiniz için teşekkür ederiz. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır.

Mesajınız gönderilirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.

Göndermeden önce tüm alanları doldurunuz.

İLETİŞİM BİLGİLERİ ( ŞAHİN KAYA )

  • Balıkesir/Bandırma/Yenice Köyü
  • (0543) 234 52 52
  • info@cevizfidaniuretimi.com

© Şahin Fidancılık. Tüm hakları saklıdır