04Aralık

FRANQUETTE CEVİZİNİN ÖZELLİKLERİ

2 yorum admin

Tarım, günümüzden binlerce yıl önce yapılmaya başlanan bir faaliyettir. İlk insanlar doğal olarak tarımdan habersizdi. Hayatlarını av ve etraftan topladıkları yiyeceklerde devam ettiriyorlardı. Zaman geçtikçe insanoğlu göçebe hayattan kopmaya başladı. Yerleşik hayata geçmeye başlayan insanlar beslenme gereksinimlerini sadece av ve toplayıcılıkla karşılayamadıklarını anladı. Ve tüm bunların sonucu olarak insanoğlu farklı arayışlara girdi. Bu arayışların sonucunda tarımla tanışan insanlar ilkel tarım yöntemleriyle besin ihtiyaçlarını giderebildi. İlk insanlardan bu yana insanlığın gelişmesine paralel olarak tarım da ilerledi. Günümüzde çok ileri teknolojinin de yardımıyla modern tarım teknikleri doğmuştur. Bu teknikler her çeşit ürünü yetiştirmeyi mümkün kılmıştır. Ülkemiz de uygun iklim ve coğrafi koşullara sahip olduğu için tam bir tarım ülkesidir. Dünyanın her yerinde çok çeşitli tarm ürünleri yetiştirilmektedir. Eski zamanlardan beri insanların yetiştirdiği bir meyve de cevizdir.. Cevizin meyvesi sert kabuklu meyveler kategorisindedir. Ceviz meyvesi 3 katmandan oluşur. Bunlar yeşil kabuk, sert kabuk ve iç cevizdir. Dünyada bilinen 30 civarında ceviz türü vardır. Başlıca ceviz türleri olarak şunları sayabiliriz; Chandler cevizi, Fernor cevizi, Fernette cevizi, Pedro cevizi, Franquette Cevizi, Serr cevizi, Payne cevizi, Hartley cevizi, Yalova cevizi, Şebin cevizi, Bilecik cevizi vs.

Ceviz meyvesinin genel özellikleri olarak şunları sayabiliriz; bileşik yapraklı bir bitki olan ceviz ağacı; boyunlu, düğme ve nokta şeklinde 3 adet tomurcuk yapısından oluşur. Çiçekleri bir evciklidir. Ceviz ağacının döllenmesi rüzgarlar vasıtasıyla olur. Ceviz meyveleri yıllık sürgünler sonucu oluşur. Ceviz ağaçları toprak bakımından fazla seçici değildir. Yine de fazla su tutmayan süzek alüvyonlu topraklarda daha iyi yetişir. Ceviz kurağa dayanıklı bir bitkidir fakat sulama verimini arttırmaktadır. Ortalama 400-1800 saat soğuklama ihtiyacı vardır. Modern Tıpta ilaçların yanında bitkilerden de yararlanılır. Bir çok bitki alternatif tıp kapsamında insan sağlığını korumaya yardımcı olur. Cevizin de bu anlamda birçok olumlu etkisi mevcuttur. Alphalinolenic ve Linoleic olarak bilinen doymuş yağ asitleri içeren insan sağlığı açısından çok önemlidir. Yüksek kolesterolün düşürülmesinde ceviz yardımcı olarak kullanılır. Cevizin içinde yer alan gümüş iyonu beyin için çok faydalıdır. Yüksek miktarda omega 3 içeren ceviz kalp hastalıklarına karşı iyi gelir. İçinde bulunan Fitosteroller ve Magnezyum ile safra taşı oluşumunu engeller. Bunun gibi faydalarıyla her yaştan insanın tüketmesi gereken bir meyvedir ceviz.

Cevizin ülkemizde üretilen yerli türlerinin yanında yabancı ceviz türleri de mevcuttur. Bunların içinde Franquette Cevizini inceleyeceğiz. Franquette Ceviz fidanı eski bir Fransız çeşididir. Zamanında Kaliforniya’da yaygın olarak yetiştirilmiştir. Bu tür, yan tomurcuklarda düşük ürün verir ve iri ağaçlıdır. Bu nedenle son yıllarda dikimi sınırlı yapılır. Franquette Cevizi ilkbahar geç donlarının yaygın olduğu ve sık yağmur alan bölgelerde dikilirse verim daha yüksek olur. Franquette Cevizi küçük meyvelidir. İç ağırlığı 5,3 gramdır. İç oranı %46’dır. İç rengi genellikle iyidir. Ortalama meyve ağırlığı ise 11-12 gramdır. Chandler ve Hartley için tozlayıcı olarak kullanılır.

Mesajınızı Gönderiniz

MESAJINIZI GÖNDERİNİZ

Mesaj gönderdiğiniz için teşekkür ederiz. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır.

Mesajınız gönderilirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.

Göndermeden önce tüm alanları doldurunuz.

İLETİŞİM BİLGİLERİ ( ŞAHİN KAYA )

  • Balıkesir/Bandırma/Yenice Köyü
  • (0543) 234 52 52
  • info@cevizfidaniuretimi.com

© Şahin Fidancılık. Tüm hakları saklıdır