04Aralık

Fernor Ceviz Fidanı Hakkında

2 yorum admin

Ceviz özellikleri bakımından insan vücuduna çok faydalı bir meyvedir. İster katı olarak tüketilsin ister yağı tüketilsin her şekilde hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır. Halk arasında da faydalı özelliklerinden dolayı çok tüketilen bir meyvedir. Ceviz, botanikte Dicotiledoneae sınıfının Juglandaceae familyasının Juglans cinsindendir. Juglans cinsi içinde günümüzde özellikleri belirlenen 30a yakın ceviz türü vardır. Bunlardan bazıları şunlardır; Fernor cevizi, Franquette cevizi, Pedro cevizi, Chandler cevizi, Yalova cevizi, Bilecik cevizi, Şebin cevizi gibi. Ceviz yabani formda dünyanın birçok yerinde yetişebilmiştir. Cevizin anavatanı olarak ise bazı kaynaklarda Çin, bazı kaynaklarda İran gösterilmektedir. Yetişme alanı çok geniş olan ceviz, çeşitli sebeplerle anavatanından çıkmış ve bugün dünyada çok sınırlı bölgeler haricinde her yerde yetiştirilebilen bir meyve olmuştur. Bir zamanlar ceviz yetiştiriciliğinde öne çıkan ülkelerden biri de Türkiye’ydi. Birçok konuda olduğu gibi bu alanda da ABD atılım yaparak sektör liderliğini ele geçirmiştir. Bugün dünya ceviz üretiminin %60’lık bir bölümü ABD’de yapılmaktadır. Halen cevizin anavatanları arasında bulunan ülkemiz, 4 buçuk milyonu geçen ceviz ağacı varlığıyla bu alanda söz sahibi ülke konumundadır. Bu ağaç varlığından alınan 120 bin tonluk ceviz hasatıyla üretimde dünya 3.sü olsak da, üretilen cevizin ancak çok küçük bir kısmını dış satımda kullandığımızdan dolayı dış satım sıralamalarında çok gerilerde kalmış bulunmaktayız.

Dışı sert içi ise şifalı bir meyveye sahip olan ceviz, tıbben de araştırmalara konu olmuştur. Zaman zaman gazete sayfalarında rastladığımız ‘’cevizin faydaları’’ haberlerine aşinayızdır. Yapılan araştırmalar, cevizin besleyici değeri çok yüksek bir meyve olduğunu ortaya koymuştur. Cevizdeki yağ asitleri kalp hastalıklarını riskini azaltır, diyabeti ve klinik depresyonu önler. Cevizin, antioksidan özelliğinden dolayı kardiyovasküler ve sinir sistemine zarar veren hastalıkların gelişimini engelleyebileceği ileri sürülmektedir. Cevizdeki bazı etken maddeler kalın bağırsak, göğüs ve prostat kanserine karşı koruyucu etki gösterir. Yapı olarak beyne benzeyen ceviz, kavrama ve anlamayı geliştirir. Cevizdeki melatonin, gece çalışan ve uyku düzensizliği çeken kişilerde uyuma rahatsızlıklarına iyi gelir. Özellikle gelişme çağındaki çocukların günde 1-2 ceviz yemesi beyin uzmanları tarafından tavsiye edilmektedir. Kolesterolü düşürmeye faydalı olduğu da doktorlar tarafından dile getirilmektedir. Cevizin bunun gibi klinik testlerle kanıtlanmış birçok faydası bulunmaktadır. Şimdi bu faydalı meyvenin çeşitlerinden biri olan Fernor Cevizini inceleyeceğiz. Fernor Ceviz fidanı eski bir Fransız çeşididir. Yüksek rakımlı bölgelere dikimi yapılabilen bir ceviz türüdür. Deniz seviyesinden başlayarak 1800 metreye kadar yüksekliği olan bölgelerde verimli bir şekilde yetiştirilebilir. Genetik özelliklerinden dolayı ilkbahar ve sonbahar donlarından zarar görmez bu açıdan diğer ceviz türlerine göre dayanıklıdır. Dişi çiçekleri mayıs ayının başlarında açar. Sonbaharda kasıma kadar kış dinlenmesine geçer. Kışın -30 dereceye kadarki donlarda üretilebilen Fernor Cevizi, soğuğa dayanıklı bir cevizdir.fernor ceviz fidanı

Fernor cevizi yüksek rakımlı bölgelerde yetişebilen bir ceviz çeşididir. Bu ceviz çeşidi için uygun olan rakım düzeyi 0 ila 1800 metredir. Ayrıca bu ceviz çeşidi oldukça verimlidir. Bu ceviz çeşidi yapısı dolayısıyla ilkbahar ve sonbahar donlarından etkilenmemektedir. Ayrıca kış aylarında oluşabilecek -25 derece soğuklar bile bu ceviz çeşidine zarar vermemektedir. Yani fernor ceviz fidanı kolay yetişebilen bir fidandır.

Mesajınızı Gönderiniz

MESAJINIZI GÖNDERİNİZ

Mesaj gönderdiğiniz için teşekkür ederiz. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır.

Mesajınız gönderilirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.

Göndermeden önce tüm alanları doldurunuz.

İLETİŞİM BİLGİLERİ ( ŞAHİN KAYA )

  • Balıkesir/Bandırma/Yenice Köyü
  • (0543) 234 52 52
  • info@cevizfidaniuretimi.com

© Şahin Fidancılık. Tüm hakları saklıdır